Неділя, 2024-12-22, 9:20 AM
Вітаю Вас Гість | RSS

Христинівська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Насильство в сім'ї

ПАМЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ

 НАСИЛЛЯ В СІМ`Ї ТА МАНІПУЛЯЦІЯ

         Напевно, ви стикаєтеся з ситуаціями, коли під впливом наполегливих умовлянь, загроз або, переживаючи почуття страху, провини, безпорадності, дієте всупереч своїй волі. Після цього виникає відчуття, що вас обдурили, "кинули". Ви відчуваєте розчарування, досаду, втрату енергії і сил...

Це означає, що ви стали жертвою маніпуляції або прихованої агресії.

Часто буває, що жертва маніпуляції роками не здогадується, хто з її близького оточення (партнер, друг, колега, член сім'ї) є прихованим агресором.

Що ж таке маніпуляція?

Маніпуляція - це прихований психологічний вплив на партнера по спілкуванню з метою домогтися від нього вигідної поведінки. На відміну від інших способів взаємодії, при маніпуляції, крім явного відкритого мотиву, є прихований мотив, розрахунок, підтекст.

Маніпуляція виникає там, де людина не виражає відкрито і вільно свої почуття і наміри, а за допомогою різних прийомів намагається управляти навколишніми. В таких випадках зовнішнє значення слів, звертань або дії по відношенню до іншої людини не співпадає зі значенням внутрішнім.

Улюблені прийоми маніпуляторів:

  • звинувачувати когось у своїх проблемах;
  •  виглядати безпорадним;
  • залякувати, в тому числі погрожувати самогубством;
  • викликати у навколишніх почуття провини;
  • вказувати близьким, що треба робити і чого не треба робити;
  • не визнавати своїх помилок; + відмовлятися  обговорювати    проблему, вступати переговори;
  • влаштовувати істерики; 
  •  кричати, ображати

Маніпулятори, які звикли вважати навколишніх людей маріонетками, намагаються контролювати всіх навколо себе, а не взаємодіяти з людьми.

Існує безліч способів ухиляння від прямої взаємодії, які маніпулятори використовують дуже часто:

  1. Прикинутися "випадковою" людиною в розмові: "Не моя справа говорити це вам", або "Я в цьому, звичайно, нічого не розумію, але...", або "Я не маю права лізти у ваші особисті справи, але мені здається...".
  2. Піддати сумніву щойно сказане: "Забудьте про це", або "Ви не вловили   головного",   або   "Не   надавайте   цим   словам значення...".
  3. Зробити вигляд, що його слова стосуються іншої особи: "Ах, це я не про вас, а так взагалі...", або "Це просто думка вголос, вибачте..."
  4. Зробити вигляд, що не розібрався в ситуації або в контексті сказаного: "Це так  несподівано для мене...".
  5. Загострення: під час суперечки маніпулятор відхиляється від теми і починає обговорювати особистість партнера або робить заяви, які роздратовують партнера. Як правило, при цьому використовуються фрази типу: Ти завжди", "Ти ніколи".
  6. Під час розмови маніпулятор додає стільки проблем, скільки спаде на думку: згадує старі конфлікти і показує, що вони можуть бути пов'язані між собою.
  7. У всьому звинувачувати іншу людину. Маніпулятор вважає, що він завжди правий, а інші помиляються. Він дивується, чому оточуючі не хочуть цього визнавати.
  8. Залучення високого статусу: замість того, щоб відстоювати
     докази по суті, маніпулятор підкреслює, що у нього краща освіта, більше грошей або досвіду.
  9. Втеча: щоб не вирішувати проблему, маніпулятор іде :з дому, відмовляється говорити або погрожує самогубством.
  10. Уникання контакту: маніпулятор заявляє, що він нічого не пам'ятає, що він дуже хоче спати, погано себе почуває тощо.

         До маніпуляцій, звичайно, вдаються незрілі, невпевнені в собі люди, які не вміють діяти більш ефективними шляхами.

Вони, як правило, бояться брати на себе відповідальність за свої дії і перекладають її на тих, хто поруч.

Як протистояти пасивній поведінці

Якщо ви помітили в дитині прояви слабкості і залежності, важливо поступово розвивати в неї протилежні якості. Можна м'яко попросити її виконати ряд нескладних доручень: сходити в магазин, прибрати,, приготувати нескладну страву. Всі такі вчинки повинні отримувати схвалення і підтримку.

"Беззахисні", як дорослі, так і діти, дуже потребують, з одного боку, теплоти і довіри, з іншого - чіткого розділення відповідальності. Коли ви почуєте знайомі слова: "Ти ж знаєш, у мене не вийде... ", спробуйте такі варіанти відповідей:

  • Ти чудово можеш обійтися без сторонньої допомоги.
  • Я вважаю, що тобі потрібно подумати і самостійно зробити
  • Подумай, чого ти хочеш від мене(або інших) і скажи про це. А Якщо ти хочеш дізнатися, про щось із того, чого не знаєш, можеш запитати про це.

Реакцією на ваші слова можуть бути сльози, образа або спалах гніву. У таких випадках важливо, зберігаючи самовладання, знайти в собі мужність пережити цю сцену.

Ніколи не вважайте, що людина безпорадна, крім тих випадків, коли вона знаходиться в несвідомому стані.

Як протистояти агресивній поведінці?

Людина в агресивному стані втрачає контроль над ситуацією і в цей момент оволодіння контролем стає ефективним засобом протистояння агресії. Необхідно вжити будь-яких дій, які сприяють відновленню порядку і контролю. Відразу після емоційного вибуху найкраще примусити "агресора" знов обміркувати проблему.

Після вибуху емоцій скажіть приблизно таке: А "Для мене неприйнятно твоя поведінко. Недобре з твого боку вирішувати проблеми в такий спосіб". А "Подумай, як можна було б вирішити це інакше".

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Copyright MyCorp © 2024
uCoz